Uncategorized
vutui  

Blog Tartışmaları: Geldiği hayvanla bir çantayı tasvir etmek saygısız mı?

Hafta sonu elimizde bir kerfuffle varmış gibi görünüyor.

Cuma gecesi, Megs, Bottega Veneta serimizin 12 gününde sonuncusu olarak iki çanta resimlerini yayınladı. Çantalar timsahtan yapılmış ve Güney Florida’daki Everglades Tatil Parkı’nın sakini olan Wally The Stunt Timsahı ile tasvir edilmiştir. Not: Wally, bu (veya başka bir) yazının yapımına zarar verilmedi.

Buna rağmen, fotoğraflara verilen tepkiler kesinlikle karıştırıldı. Bazı insanlar onları çarpıcı ve kışkırtıcı bulurken, diğer yorumcular blog ve Facebook’ta “kabul edilemez” ile “sapkın” arasında değişen mesajlar bıraktı. Farklı ve görüş alan tepkilerle, resmi bir blog tartışması yapamadık.

Bir yorumcu, Wally’nin çantaların annesi ve babası olduğunu düşünebileceğini gündeme getirdi, bu yüzden bu sorunla hemen sevk edelim – timsahlar ve timsahlar, bir çantayı kendilerine benzer bir hayvandan yapılmış olarak tanıma bilişsel yeteneğine sahip değil. . Yapsalar bile, Gators tam olarak sevimli aile yaratıkları değildir; Vahşi doğada, genellikle birbirlerini ısırır, sakatlar ve öldürürler. Bu yüzden çantalar için iyi timsah ve timsah derileri bulmak çok zor – esaret altında bile, ciddi yaralar (ve daha sonra ciddi yara izleri) yaratacak şekilde birbirlerine saldırmalarını engellemek zor.

Bunları dikkate alarak, Wally’nin duygularına zarar vermeyi başardığımızı sanmıyorum. Gerçekten de, Wally’yi insan duygularını yapabilen bir yaratığa antropomorfize ettiği, ona doğuştan gelen timsahını tanımaktan daha büyük bir dezavantaj sağladığı söylenebilir. Ona yetenekli olmadığı karmaşık duyguları atfetmek onun için hiçbir şekilde avantajlı değildir ve sadece bunu yapanları kendi hassasiyetlerinden daha memnun hissettirir. Wally’nin kendi timsah düşüncelerinden tamamen memnun olduğundan eminim.

Daha tipik olarak ortaya çıkan bir konu saygıdır. Benzer hayvanlardan yapılmış nesneleri olan bir hayvanı tasvir etmek doğal olarak saygısız mı? Sanmıyorum, ama kesinlikle birçok yorumcu benimle aynı fikirde değildi.

Tahminime göre, hayvan ürünleri fikrini, onları yapmak için ölen hayvanlardan tamamen boşaltmak çok daha saygısız olacaktır. Timsahın herhangi bir hatırlatıcısını bir timsah torbasının tasvirinden kaldırmak, hayvanın hayatını sadece daha az önemli hale getirir ve tüketicilerin tüketmek istedikleri ürünleri yapmak için bir şeylerin öldüğünü unutmasını kolaylaştırır. Kuşkusuz bazı insanlar, canlıların çantaları için öldüğünü tamamen unutmak istiyorlar, ancak bunu kolaylaştırmak bizim işimiz değil. Düşünceyi çok korkunç bulan insanlar, hayvan ürünlerinin hayatlarında oynadığı rolü yeniden düşünmek isteyebilirler.

Peki işimiz nedir? Vlad’ın bir fotoğrafçı olarak işi (en azından felsefi olarak), insanlar onları gördüğünde bir çeşit tepki ortaya çıkaran görüntüler yakalamaktır. Bu tepkiler, fotoğrafların çarpıcı olduğu veya izleyicide başka bir tür duygu türünü karıştırdıkları için geliyorsa, hedefleriyle tamamen alakalı değil – tepkinin kendisi hedeftir ve fotoğraflar düşünceleri ve duyguları kışkırtıyorsa, o zaman başarılı. Sanatın başarısı, pozitifliğine dayanmak zorunda değildir.

Geri kalanımıza gelince, işimiz hepimizin çantalar, moda ve aksesuarlar hakkında düşünebileceğimiz bir bağlam yaratmaktır. Moda endüstrisi bir devidir ve sadece hayvanların değil, toplumun her seviyesindeki ve dünyanın her köşesindeki insanların yaşamlarını ve geçimini etkiler. Tükettiğimiz şeylere bu perspektifi kaybetmek sorumsuz ve kısa görüşlü olacaktır, ancak onu korumak her zaman hoş ve güzel değildir. Wally’nin öğleden sonra birkaç timsah torbası varlığında bize tüm bu sorunları hatırlatabilirse, bence kendini çok önemli bir timsah haline getirmeyi başardı.

Ama sonuçta bu bir blog tartışması. Yorumlardaki sorun hakkında ne hissettiğinizi bize bildirin.

Leave A Comment